top of page

Хвороба Лу Геріга або що таке БАС?

Бічний аміотрофічний склероз (БАС) характеризується прогресуючим ураженням нервових клітин спинного та головного мозку. Часто дане захворювання називають хворобою Лу Геріга, на честь відомого бейсболіста, який помер від даної патології.


БАС – це одне з найбільш руйнівних розладів, яке впливає на функцію нервів та м’язів, але не впливає на психічне функціонування чи органи чуття (наприклад, на зір або слух).


Існують 2 основні форми БАС:

  • Спорадична – є найпоширенішою формою та становить від 90% до 95% усіх випадків.

  • Сімейна. Ця форма БАС вражає невелику кількість людей та передається генетично.

Достеменно невідомо точної причини БАС, а дослідження з пошуку можливих чинників розвитку захворювання тривають.


Для БАС на початкових етапах характерна слабкість у кінцівці, яка розвивається протягом кількох днів, тижнів. Згодом слабкість розвивається й в іншій кінцівці. Іноді початковою проблемою може бути невиразне мовлення або проблеми з ковтанням. У міру прогресування хвороби помічається все більше симптомів: посмикування та судоми м’язів, особливо в руках і ногах, втрата контролю над моторикою кистей і рук, спотикання та падіння, постійна втома, невиразна мова.


Небезпека полягає у тому, що хвороба може прогресувати до такої стадії, коли розвиваються серйозні проблеми з диханням, ковтанням, унеможливлюються довільні рухи рук та ніг. Більшість людей з БАС помирають від дихальної недостатності.


Цікаво знати, що у світі ухвалений перший препарат рилузол, який дещо подовжує виживання людей з БАС!


Здебільшого лікування симптоматичне, що включає фізичну, мовленнєву, дихальну та харчову терапію. Помірні фізичні вправи можуть допомогти зберегти м’язову силу та функцію.


Джерело: Johns Hopkins Medicine

82 перегляди

Comments


  • Дизайн без названия (4)
  • 3
  • 1
bottom of page